پنج شنبه 16 مرداد 1399

شنبه 12 فروردين 1396 - 13:28
به مناسبت ۱٢ فروردين روز جمهوري اسلامي
... ولى افتاد مشكلها
روزهاى دهم و يازدهم فروردين ١٣٥٨ براى اولين بار بعد از انقلاب اسلامى مردم ايران پاى صندوق‌هاي رأي حاضر شدند تا نسبت به‌نظام سياسى كشور اظهارنظر كنند. اين نخستين بار در تاريخ ايران بود كه مردم با رأي و از طريق تصميم حقوقى، نظام سياسى خود را شكل مي‌دادند. اگرچه خود اين امكان يا حق را بعد از انقلاب و با هزينه‌هاي بسيار و شهادت‌ها و رشادت‌ها، مرارت‌ها و سختي‌ها به دست آورده بودند.
آن روز من جوانى بيست‌ساله بودم كه در شعبه اخذ رأي سد دز انديمشک براىنخستين بار «ناظر» انتخابات شدم! و چه مي‌دانستم «ناظر» چيست ولى مي‌دانستم كه انتخابات آزاد و بى تقلب است. آن روز شاهد شورِ حضور بودم و نيز شوقِ آرمان‌هاي بلندى كه از فردا محقق خواهد شد.
چند ماه بعد قانون اساسى جمهورى اسلامى، در اصل اول -كه بيش از آنکه جنبه انشايى داشته باشد، شاكله اخبارى دارد- اين واقعه را چنين گزارش كرد:
«حكومت ايران جمهورى اسلامى است كه ملت ايران، بر اساس اعتقاد ديرينه‌اش به حكومت حق و عدل، در پى انقلاب اسلامى پيروزمند خود به رهبرى مرجع عالي‌قدر تقليد آيه الله العظمى امام خمينى، در همه‌پرسي دهم و يازدهم فروردين‌ماه يک هزار و سيصد و پنجاه‌وهشت هجرى شمسى برابر با اول و دوم جمادي‌الاولي سال يک هزار و سيصد و نودونه هجرى قمرى با اكثريت ٩٨/٢ ٪‏ كليه كسانى كه حق رأى داشتند به آن رأى مثبت داد.»

امام روز دوازدهم فروردين را #روز_جمهورى_اسلامى و از اعياد بزرگ ملى و مذهبى، توصيف كردند.

ممكن است خيلي‌ها تصور كنند مردمى كه با اين اكثريت قاطع به جمهورى اسلامى آرى گفتند شناخت كامل و تفصيلى از اين نظام نداشتند، ولى با قاطعيت بايد گفت كه باور و ايمان مردم به اسلام در اين رأي اثر عميق داشته است و باز با جرئت مي‌توان مدعى شد كه مردم از جمهورى اسلامى تصور بازسازى حكومت عدل على (ع) را داشتند و به آن اميد جدى بسته بودند.
در مقاطعى از انقلاب، شعار مردم «استقلال، آزادى، حكومت عدل على» بود. عدالت گمشده مردم بود. انتظارشان و تصورشان آن بود كه با جمهورى اسلامى فقر، تبعيض و فساد برچيده خواهد شد. اشرافيت خانواده هزار فاميل و مناسبات تفرعنى صاحبان زر و زور رخت بر خواهد بست. تقابل، رقابت و روابط ناسالم جاى خود را به برابرى و برادرى خواهد داد. اخلاق انسانى و اسلامى بر همه عرصه‌هاي اجتماعى و سياسى حاكم خواهد شد. آزادىِ فكرى و آزادىِ سياسى و آزادىِ بيان و فروشکستن ديوارهاى ترس و تهديد و شكنجه، ارمغان جمهورى اسلامى خواهد بود.
كشور مستقل خواهد بود و تصميمات سياسى از برون مرزها بر مردم تحميل نخواهد شد. در زندگى فردى الكل و مسكرات و قمار برچيده مي‌شود و از زندگى اقتصادى ربا ريشه‌کن مي‌شود. گمان نمي‌کنم كسى بتواند ادعا كند كه اين حد شناخت و مطالبه از جمهورى اسلامى وجود نداشته است، هرچند ساختار قدرت را دقيقاً نمي‌شناخته‌اند. قانون اساسى هم بر اين ممشا تدوين و نيز به همه پرسى گذاشته شد، اما اين سخن را هم نمي‌توان نگفت كه:
عشق آسان نمود اول ولى افتاد مشکل‌ها!
*
كاش مسئولان امر، روز دوازده فروردين را براى برگزارى انتخابات و رأي‌گيري تثبيت كنند تا همه كسانى كه در جمهورى اسلامى از طريق انتخابات به قدرت مي‌رسند بدانند و به ياد داشته باشند كه خاستگاه قدرت كجاست و مطالبه ملت در تطور ايام چيست؟ و تعهد كارگزاران و نسبت آن‌ها با انقلاب اسلامى كدام است؟
در اين مورد سخن فراوان است بماند براى وقتي ديگر!


نظر شما نظر شما نسخه مناسب چاپنسخه مناسب چاپ

 


اخبار
 • ايران آنلاين - هشدار الهام به شوراي نگهبان درباره تبصره يک قانوني که اطفال را تهديد مي‌کند
 • پانا - هشدار غلامحسين الهام به شوراي نگهبان درباره تبصره قانوني که اطفال را تهديد مي‌کند
 • تابناک - تبصره ماده ۱۳ قانون «حمايت از اطفال و نوجوانان» را دريابيد ؛ شايد کودکان در خطر باشند!
 • جماران - هشدار غلامحسين الهام به شوراي نگهبان در مورد تبصره يک قانون که اطفال را تهديد مي‌کند
 • جماران - انتقاد غلامحسين الهام از قوه قضاييه در خصوص ليست محدود وکلاي متهمان سياسي
 • شفقنا - غلامحسين الهام از محدوديت ليست وکلاي مورد تاييد قوه قضاييه انتقاد کرد
 • خبر فوري - انتقاد غلامحسين الهام از قوه قضاييه در خصوص ليست محدود وکلاي متهمان سياسي
 • ايلنا - غلامحسين الهام: تشريفات مراسم تحليف موضوعي کاملاً حقوقى است و نبايد به تحليل‌هاي سياسى آميخته شود
 • رجانيوز - مقايسه تحليف خاتمي در مجلس ششم با تحليف روحاني در مجلس دهم؛ واکنش عضو سابق شوراي نگهبان به عدم حضور اعضاي اين شورا در مراسم تحليف: اعتبار و رسميت جلسه تحليف على‎القاعده مخدوش است
 • انتخاب - سخنگوي احمدي نژاد اعتبار مراسم تحليف را زيرسوال برد!
 • بایگانی اخبار

  © غلامحسین الهام 1388
  نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است