پنج شنبه 16 مرداد 1399

دوشنبه 8 شهريور 1395 - 19:08
فراتر از شنيدن؛ تربيت براى گفتن حق

فراتر از شنيدن؛ تربيت براى گفتن حق

هشتم شهريور سالگرد شهادت دو دولتمرد جمهورى اسلامى است، شهيد محمدعلى رجايى رييس جمهور و شهيد محمد جواد باهنر نخست وزير. اگر چه از عمر رياست جمهورى شهيد رجايى، يك ماه نگذشته بود، لكن شيوه سلوک مردمى و حق شنوى او در قريب يك سال نخست وزيرى براى مردم شناخته شده بود و همان شيوه انگيزه انتخاب مردم در سال ١٣٦٠ ، بعد از عزل رييس جمهورى بود كه رجايى نخست وزيرش بود .

معروف است كه آن شهيد به نظرات و انتقادات تند عليه خود دقيقاً گوش مى كرده است و گروهى را كه «گروه نق» مى خواندند دور خود جمع مى كرده تا هر از چندى هرچه ايراد و اعتراض داشته اند مستقيم و بى پرده بازگو كنند .

مناسب آن ديدم كه كلامى نورانى از امير بيان - به تعبير حضرت آيت آله جوادى آملى - را به روح بلند اين شهيدان تقديم كنم باشد تا تذكارى نيز براى همه دولتمردانى باشد كه به مشى علوى اعتقاد دارند و بر اين باورند كه جمهورى اسلامى بينان نهاده شد تا اين انديشه را احيا كند و خود بدان پاى بند باشد.

اميرالمؤمنين در نامه پنجاه و سوم كه خطاب به مالك اشتر است ، هنگامى كه او را به امارت مصر گماشتند ، در وصف بهترين وزيران چنين مى فرمايند :

«ثُمَّ لْيَكُنْ آثَرُهُمْ عِنْدَكَ أَقْوَلَهُمْ بِمُرِّ الْحَقِّ لَكَ وَ أَقَلَّهُمْ مُسَاعَدَةً فِيمَا يَكُونُ مِنْكَ مِمَّا كَرِهَ اللَّهُ لِأَوْلِيَائِهِ وَاقِعاً ذَلِكَ مِنْ هَوَاكَ حَيْثُ وَقَعَ»

«سپس از ميان وزيران، افرادى را كه در حق گويى از همه صريح ترند و در آنچه كه خدا را براى دوستانش نمى پسندد ، تو را مددكار نباشند انتخاب كن ، چه خوشايند تو باشد يا ناخوشايند .»

پس از اين كلام امام متقين چنين ادامه مى دهند :

«وَالْصَقْ بِأَهْلِ الْوَرَعِ وَالصِّدْقِ، ثُمَّ رُضْهُمْ عَلَى أَلاَّ يُطْرُوكَ وَلاَ يُبَجِّحُوكَ بِبَاطِل لَمْ تَفْعَلْهُ، فَإِنَّ كَثْرَةَ الاْطْرَاءِ تُحْدِثُ الزَّهْوَ وَ تُدْنِي مِنَ الْعِزَّةِ».

«تا مى توانى با پرهيزكاران و راستگويان بپيوند و آنان را چنان پرورش ده كه تو را فراوان نستايند و تو را بيهوده براى كارى كه انجام نداده اى، شاد و خرسند نكنند كه ستايش بى اندازه، خودپسندى مى آورد و انسان را به سركشى وا مى دارد.»

در مديريت كلان اسلامى ظرفيت شنيدن حرف حق اولين پايه رياست است. نه تنها تحمل شنيدن، كه تربيت كردن براى حق گويى و نهراسيدن از سخن حق و نزديك ساختن آنان كه تلخى حق گويى را بر شيرينى كلام منافقانه ترجيح مى دهند. مرحوم دكتر يوسفى در كتاب روانهاى روشن خود حكايتى به اين شرح نقل مى كند: كرزوس، پادشاه ليديا، سولون - مؤسس دمكراسى و حكيم آتنى را كه از حكماى سبعه است - به سارديس پايتخت پرشكوه خود دعوت كرد و پس از نمايش دستگاه و جاه و جلال و نفايس خزانه خويش به او در طى چند روز، سرانجام از وى پرسيد نيكبخت ترين كسى كه تا كنون ديده است، كيست؟ و انتظار داشت از او نام ببرد. اما سولون بر خلاف انتظار وى اشخاص ديگرى از عامه مردم را بر شمرد كه با سعادت و سربلندى از جهان رفته بودند و در برابر رنجش و پرخاش كرزوس كه چرا او را در شمار نيكبختان نياورده است، گفت: نعمتهاى ناپايدار دليل خوشبختى نيست و رستگارى عاقبت كار شرط سعادت است. «ازوپ» شاعر معاصر سولون كه اين گفتگو را به نظم آورده است، پايان سخنان آن دو را چنين نقل كرده است كه كرزوس با سرزنش به حكيم گفت: «اى سولون يا بايد از نزديك شدن به پادشاهان بپرهيزى يا در محضرشان مطبوع و خوش آيند باشى» و سولون پاسخ داد :« بعكس يا نبايد نزديك شاهان شد يا بايد حقيقت را بيان كرد و دلالتشان نمود »

نظر شما نظر شما نسخه مناسب چاپنسخه مناسب چاپ

 


اخبار
 • ايران آنلاين - هشدار الهام به شوراي نگهبان درباره تبصره يک قانوني که اطفال را تهديد مي‌کند
 • پانا - هشدار غلامحسين الهام به شوراي نگهبان درباره تبصره قانوني که اطفال را تهديد مي‌کند
 • تابناک - تبصره ماده ۱۳ قانون «حمايت از اطفال و نوجوانان» را دريابيد ؛ شايد کودکان در خطر باشند!
 • جماران - هشدار غلامحسين الهام به شوراي نگهبان در مورد تبصره يک قانون که اطفال را تهديد مي‌کند
 • جماران - انتقاد غلامحسين الهام از قوه قضاييه در خصوص ليست محدود وکلاي متهمان سياسي
 • شفقنا - غلامحسين الهام از محدوديت ليست وکلاي مورد تاييد قوه قضاييه انتقاد کرد
 • خبر فوري - انتقاد غلامحسين الهام از قوه قضاييه در خصوص ليست محدود وکلاي متهمان سياسي
 • ايلنا - غلامحسين الهام: تشريفات مراسم تحليف موضوعي کاملاً حقوقى است و نبايد به تحليل‌هاي سياسى آميخته شود
 • رجانيوز - مقايسه تحليف خاتمي در مجلس ششم با تحليف روحاني در مجلس دهم؛ واکنش عضو سابق شوراي نگهبان به عدم حضور اعضاي اين شورا در مراسم تحليف: اعتبار و رسميت جلسه تحليف على‎القاعده مخدوش است
 • انتخاب - سخنگوي احمدي نژاد اعتبار مراسم تحليف را زيرسوال برد!
 • بایگانی اخبار

  © غلامحسین الهام 1388
  نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است