سه شنبه 14 مرداد 1399

جمعه 11 مرداد 1392 - 23:43
درباره آخرین روز ریاست جمهوری احمدی نژاد
شكوه آخرين روز

1- جمعه روز قدس، آخرين سخنراني آقاي احمدي نژاد در اين روز جهاني و آخرين جمعه ماه مبارك رمضان در جايگاه رياست جمهوري بود. سخنراني راهبرد سياست خارجي 8 ساله احمدي نژاد بود. مباني نظري و عقبه تاريخي رفتار استكبار در منطقه كالبدشكافي شد؛ دست آشكار و پنهان استعمار قديم و جديد در اختلاف افكني و تفريق و فرقه سازي در جهان اسلام مرور شد؛ ضرورت وحدت و توجه به نقشه هاي دشمن به ويژه رژيم اشغالگر براي منطقه مورد تاكيد قرار گرفت.
    چون هميشه وحدت برپايه توحيد و عدالت ممكن توصيف شد و وحدت هم بدون محور وحدت و نقطه ثابت اتكا ميسر نيست. احمدي نژاد هيچ گاه سخن از بنيادهاي اصيل انديشه اي نرانده است كه «امام» شناخت او و عرفان به او محور اصلي آن نباشد. باور به امامت با وجود او عجين است و گويي هيچ گاه از امام عصر(عج) و حاضر و ناظر غافل نيست. غفلت از امام عليه السلام حكومت و حاكميت را غصبي خواهد كرد و اين يعني باور عميق به فلسفه ولايت فقيه. رمز پيروزي انقلاب اسلامي و اجتناب امام از اقدامات مسلحانه و خشونت بار و مقاومت مبتني بر ايمان خالص در برابر ظلم و تعدي و مبارزه منفي، نقطه تمايز انقلاب اسلامي از ساير حوادث و تحولات اجتماعي و سياسي بود كه در كلام احمدي نژاد وجود داشت و پاسخي بود به كساني كه از طريق قرباني كردن مردم در جنگ قدرت احزاب به دنبال تغيير و اصلاح امور جامعه هستند.
    سياست خارجي، روند مناسب و خوبي را گذراند. با هماهنگي كامل با رهبري، روابط با كشورهاي منطقه روند رو به رشدي را آغاز كرد. تا آنجا كه احمدي نژاد در جلسه شوراي همكاري خليج فارس كه خاستگاه تشكيل آن تقابل با انقلاب اسلامي بود، به دعوت از احمدي نژاد و حضور جمهوري اسلامي در اين اجلاس منجر شد. روابط دوجانبه با بسياري از كشورهاي حوزه خليج فارس، روند مطلوبي را دنبال مي كرد. اما كساني براي جلوگيري از رشد اين مناسبات، كارشكني هايي نيز كردند مع الوصف جمهوري اسلامي نقش برادر بزرگ خود را به خوبي ايفا مي كرد و اقتدار برادرانه جمهوري اسلامي فرصت حضور بيگانگان را از منطقه مي گرفت و فرضيه هاي ايران هراسي نقش بر آب مي شد. اگر با انتخابات تاكنون بي نظير سال 88، قانون گريزان دموكراسي شكن در عين حال مدعي آزادي و دموكراسي، فرصت هاي طلايي اقتدار ملي و مردمي برآمده از انتخابات آزاد و رقابت بي سابقه را به جدال و فتنه و آشوب نمي كشاندند و بعد با مساله سازي هاي فرعي، اصالت هاي حركت برآمده از گفتمان انقلاب اسلامي را با كارشكني ها و ترديدها مواجه نمي كردند، قطعاً دستاوردهاي بسيار والاتري را شاهد بوديم. اما بزرگ ترين هنر حكمراني آن بود كه از ميان اين امواج مسير اصلي خدمت نه گم شد و نه كمرنگ! ولي بي ترديد همگرايي و همكاري همه جانبه، شتاب حركت را افزون تر و نتايج آن را والاتر مي ساخت.
    2- ستاد ائمه جمعه هم با قرائت متني از خدمات احمدي نژاد تجليل كرد. تا آنجا كه من در سفرهاي استاني بوده ام، كمك به مصلاها، حوزه ها، فرهنگ ديني و در حقيقت اقامه نماز از برنامه هاي احمدي نژاد بود. علاوه بر اين كه به طور كلي به احياي مساجد و اقامه شعائر الهي اهتمام ويژه داشت. و البته نقد و انتقادها گاه مستمر هم از برخي تريبون هاي نماز جمعه، هيچ گاه مانعي براي اين نوع خدمت نبوده است.
    3- بعد از نماز، احمدي نژاد به كانون اصلاح و تربيت رفت. جايي كه كودكان و نوجوانان آسيب ديده و يا به عبارت نارسا، «بزهكار» نگهداري مي شوند. كودكاني كه قرباني بي عدالتي به معناي عام آن هستند. چرا كه فقر فرهنگي، فقر اقتصادي و فقر اجتماعي همه معلول بي عدالتي است كه مبارزه با آن و تحقق عدالت همه جانبه مهم ترين شاخص گفتماني احمدي نژاد در دوره هشت ساله بوده است.
    نوروز سال 91، احمدي نژاد از كانون اصلاح و تربيت بازديد و با بچه ها گفت وگو مي كند و در پايان ساخت يك استخر سرپوشيده با تجهيزات جانبي آن (سونا و...) را تصويب مي كند. در فاصله بسيار كوتاهي همزمان با كارهاي بسيار سنگين اجلاس سران غيرمتعهدها و البته بازسازي بي سابقه كوي دانشگاه تهران و خوابگاه هاي ديگر آن، اين استخر با همت نهاد رياست جمهوري ساخته و آماده بهره برداري شده بود و ديروز به بهره برداري رسيد و ضمن آن نيز مشكل ضعف فشار برق كانون نيز با دستور رئيس جمهور و همت وزارت نيرو حل شد. البته تلاش هاي احمدي نژاد براي آن كه زندگي در آزادي و قبل از آسيب هاي زندان و حبس به گونه اي باشد كه اين نوع آسيب ها پديد نيايد، شايسته تقدير است. چنان كه چندي پيش يك دانشجوي رشته حقوق جزا، ابتكاري به كار برد و عنوان رساله خود را «نقش رئيس جمهور در پيشگيري از جرم» انتخاب كرد. كاركرد و سياست ها و گفتمان رئيس جمهور مي تواند شرايط اجتماعي را به گونه اي سامان دهد كه شاهد كاهش بزه و آسيب هاي اجتماعي و فرهنگي باشيم. در واقع نقش موثر اين سياست ها را در پيشگيري اجتماعي از جرم جست وجو كرد. در هر حال در همان موقع كه رئيس جمهور اتكاي به خداوند متعال را كه سخن سال گذشته اش با بچه ها بود يادآوري مي كرد، يادم آمد اگر بر سر بازديد از «اوين» آن همه جنجال فرعي درست نمي شد، چه بسا مشكلات متعددي از زندان بزرگسالان و زندانيان نيز با همكاري دولت حل شده بود. مرزبندي هاي كاذب و توام با سوءظن ها، فرصت خدمات ارزنده را مي گيرد.
    4- فردا، نيم روز ديگر از آخرين فرصت دوره هشت ساله باقي است. حتماً اين نيمروز نيز با كار و فعاليت ويژه نيز توام است و احمدي نژاد دوره هشت ساله را با كار ختم خواهد كرد. چنان كه پيش از تنفيذ نيز با كار آغاز كرد. به پروژه نطنز سر زد و روزهاي اول، پروژه هاي عسلويه را ديد و قبل از هر سفر ديگري در مهر 84، زنگ مدرسه را در بم به صدا درآورد. فردا آرام و با شكوه و با وحدت، دولت چرخش خواهد كرد و شايد فردا احمدي نژاد با فراغت بيشتري در نارمك افطار را با خانواده باشد كه در خاطره ها ماندگار شد و عشق او به امام عصر(عج) مهم تر و موتور محركه او بود. اگر از خدا بخواهيم كه او اين توفيق را در حيات خود بيابد كه مستقيماً همراه رهبر خود امام خامنه اي در محضر امام عصر(عج) خدمتگزار باشد، به نظرم با دعايي شايسته او را بدرقه كرده ايم و او اين شايستگي را بحق دارد. هر چند برخي اين دعا را نيز برنتابند.
    دست خداوند به همراه مردي بي ادعا باشد كه پيوسته با جماعت بود كه يدالله مع الجماعه.

نظر شما نظر شما نسخه مناسب چاپنسخه مناسب چاپ

 


اخبار
 • ايران آنلاين - هشدار الهام به شوراي نگهبان درباره تبصره يک قانوني که اطفال را تهديد مي‌کند
 • پانا - هشدار غلامحسين الهام به شوراي نگهبان درباره تبصره قانوني که اطفال را تهديد مي‌کند
 • تابناک - تبصره ماده ۱۳ قانون «حمايت از اطفال و نوجوانان» را دريابيد ؛ شايد کودکان در خطر باشند!
 • جماران - هشدار غلامحسين الهام به شوراي نگهبان در مورد تبصره يک قانون که اطفال را تهديد مي‌کند
 • جماران - انتقاد غلامحسين الهام از قوه قضاييه در خصوص ليست محدود وکلاي متهمان سياسي
 • شفقنا - غلامحسين الهام از محدوديت ليست وکلاي مورد تاييد قوه قضاييه انتقاد کرد
 • خبر فوري - انتقاد غلامحسين الهام از قوه قضاييه در خصوص ليست محدود وکلاي متهمان سياسي
 • ايلنا - غلامحسين الهام: تشريفات مراسم تحليف موضوعي کاملاً حقوقى است و نبايد به تحليل‌هاي سياسى آميخته شود
 • رجانيوز - مقايسه تحليف خاتمي در مجلس ششم با تحليف روحاني در مجلس دهم؛ واکنش عضو سابق شوراي نگهبان به عدم حضور اعضاي اين شورا در مراسم تحليف: اعتبار و رسميت جلسه تحليف على‎القاعده مخدوش است
 • انتخاب - سخنگوي احمدي نژاد اعتبار مراسم تحليف را زيرسوال برد!
 • بایگانی اخبار

  © غلامحسین الهام 1388
  نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است