سه شنبه 14 مرداد 1399

جمعه 10 دي 1395 - 21:23
اولين گام ، لغو مصوبه مجمع تشخيص


اولين گام ، لغو مصوبه مجمع تشخيص
رهبرى معظم انقلاب، ضمن تأكيدات مكرر ، بر بنيان نهادن اقتصادى كشور بر اقتصاد مقاومتى، سال جارى را سال اقدام و عمل در اين جهت اعلام فرمودند. اگر چه به فصل پايانى سال رسيده ايم ولى اين به معنى پايان مسئوليت نيست و اقتضاى نامگذارى تمركز جدى بر ايجاد زيرساخت ها در اين سال و استمرار آن در بقيه سالها است، از اين رو نه اين سياست لغو شده است و نه پايان سال، چه اقدام مؤثرى صورت گرفته باشد و چه. هيچ اقدامى هم نشده باشد، پايان مسؤوليت است، زيرا نه موضوع منتفى است و نه حكم رهبرى.

آنچه مورد نظر در اين يادداشت است  توجه به يک موضوع اساسى حقوقى است. گفته مى شود اقتصاد مقاومتى، درونزا و متكى به توليد ملى است، توليد با نظام بانكى پيوند اساسى دارد و نظام بانكى تا نتواند در خدمت توليد، گام هاى اساسى بردارد، مشكل اقتصاد همچنان باقى است. يكى از پايه هاى اقتصاد و به عبارت ديگر حقوق اقتصادى ملت، حذف ربا از نظام مالى و اقتصادى است. بند 5 اصل ٤٣ قانون اساسى بر اين مهم تصريح دارد: «منع اضرار به غير و انحصار و احتكار و ربا و ديگر معاملات باطل و حرام»

 

و يا اينكه در بند دوم اصل مزبور تاكيد دارد براى رسيدن به اشتغال كامل بايد همه امكانات به كار گرفته شود از جمله از طريق وام بدون بهره، وسايل كار در اختيار همه كسانى كه قادر به كارند ولى وسائل كار ندارند قرار گيرد. وام بدون بهره يعنى قرض الحسنه، يكى از بنيانى ترين پايه هاى حمايت از توليد و اشتغال است.

يكى از مصاديق ربا كه مكرر استفتاء شده و مراجع عظام عموماً از امام راحل(ره) تا ديگر از حضرات فقهاء بر حرمت آن فتوا داده اند، خسارت تأخير تأديه است. در نظارت فقهى شوراى نگهبان بر قوانين عادى، فقهاى شورا مكرر به دليل مخالفت اين خسارت با شرع، قوانين موجد آن را در گذشته و حال رد كرده اند.

 

مع الوصف مجمع تشخيص مصلحت در اسفند سال ١٣٦٨ ارتجالاً ، يعنى بدون سابقه قانونگذارى در مجلس، رأساً مجوز اخذ خسارت تأخير تأديه را براى بانک ها صادر كرد ونام آن را «قانون نحوه وصول مطالبات بانك ها» گذاشت و از سال ١٣٦٩ اجرايى شد و حتى به گذشته نيز سرايت كرد و اين مبدأ مشروعيت دادن به نوعى ربا تحت عنوان مصلحت و رفع معضل!! در جمهورى اسلامى است، که به تدريج فراتر از بانک ها نيز به اين پديده واقعيت عينى داده شد و يک خلاف شرع شبه اجماعى -اگر نگوييم اجماعى- را عادى ساخت و بدين سان بود كه كمر بدهكاران بانكى زير بار مطالبات ربوى خم شد.

اكنون نيز بانک ها با پرداخت تسهيلات جديد به بدهكاران، نخست خسارات تأخير را برداشت كرده و گردونه بدهى را در دايره معيوب و بيمار ربا، مادام العمر مى كنند.

اكنون از آن قانون قريب سه دهه مى گذرد، مطالبات معوق همچنان رو به تزايد است، و معضل وصول مطالبات با اين پديده ربوى حل نشده است، آيا اين تجربه كافى نيست كه اين راه حل را غلط بدانيم و اذعان كنيم كه راه رفع معضل از طريق گفتمان هاى فراشرعى، بي راهه و كژراهه بوده است؟! و اساساً مشروعيت اين مصوبه با توجه به شيوه اقدام مجمع به صورت قانون گذارى ابتدايى خلاف قانون اساسى و خلاف دستور حكومتى سال ١٣٦٧ امام راحل در خصوص شيوه قانون گذارى مجمع و نيز خلاف اصولى است كه امام براى ايجاد اين نهاد در قانون اساسى در سال ١٣٦٨ صادر فرمودند؟!

با شجاعت گام نخست را در اصلاح نظام بانكى با لغو اين مصوبه برداريم و به اين هشدار قرآن ايمان بياوريم: «الَّذِينَ يَأْكُلُونَ الرِّبَا لَا يَقُومُونَ إِلَّا كَمَا يَقُومُ الَّذِي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطَانُ مِنَ الْمَسِّ» (بقره-275)

اقتصاد ربوى بر خود نيز قائم نيست، چگونه مى تواند جامعه را مقاوم كند؟!

تا اين ديوار نشكند اقتصاد مقاومتى پا نخواهد گرفت!

نظر شما نظر شما نسخه مناسب چاپنسخه مناسب چاپ

 


اخبار
 • ايران آنلاين - هشدار الهام به شوراي نگهبان درباره تبصره يک قانوني که اطفال را تهديد مي‌کند
 • پانا - هشدار غلامحسين الهام به شوراي نگهبان درباره تبصره قانوني که اطفال را تهديد مي‌کند
 • تابناک - تبصره ماده ۱۳ قانون «حمايت از اطفال و نوجوانان» را دريابيد ؛ شايد کودکان در خطر باشند!
 • جماران - هشدار غلامحسين الهام به شوراي نگهبان در مورد تبصره يک قانون که اطفال را تهديد مي‌کند
 • جماران - انتقاد غلامحسين الهام از قوه قضاييه در خصوص ليست محدود وکلاي متهمان سياسي
 • شفقنا - غلامحسين الهام از محدوديت ليست وکلاي مورد تاييد قوه قضاييه انتقاد کرد
 • خبر فوري - انتقاد غلامحسين الهام از قوه قضاييه در خصوص ليست محدود وکلاي متهمان سياسي
 • ايلنا - غلامحسين الهام: تشريفات مراسم تحليف موضوعي کاملاً حقوقى است و نبايد به تحليل‌هاي سياسى آميخته شود
 • رجانيوز - مقايسه تحليف خاتمي در مجلس ششم با تحليف روحاني در مجلس دهم؛ واکنش عضو سابق شوراي نگهبان به عدم حضور اعضاي اين شورا در مراسم تحليف: اعتبار و رسميت جلسه تحليف على‎القاعده مخدوش است
 • انتخاب - سخنگوي احمدي نژاد اعتبار مراسم تحليف را زيرسوال برد!
 • بایگانی اخبار

  © غلامحسین الهام 1388
  نقل مطالب با ذکر منبع آزاد است